Connect with us

Hirdetés

technokrata

Megkezdi működését az első hazai Optikai Internet hálózat

Laptop

Megkezdi működését az első hazai Optikai Internet hálózat

Néhány hónapos tesztidőszakot követően immáron élesben is nagy sebességre kapcsolhat a hazai információs szupersztráda, azaz a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) támogatásával és a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Iroda beruházásaként létrejött első hazai Optikai Internet hálózat.

Az Optikai Internet az elmúlt hónapok tesztidőszaka után mára a virtualitásból valósággá vált és a gigabites sebességnek köszönhetően több százezer felhasználó munkáját könnyítheti meg. Míg a tesztidőszak végiéig tartalékként a Quantum – és a 155 Mbps-os – hálózat szelte át hazánk információs terepét, mától a GEANT (Gigabit European Academic Network Technology) és a hazai gigabites Optikai Internet hálózat segíti a hallgatókat, tanulókat, a kutatókat, vagy a könyvtárosokat Internet-alapú feladataik elvégzésében. Az Optikai Internet sokoldalú és nagysebességű alkalmazhatósága mellett a hálózat IP telefónia rendszerként is funkcionál majd, amely az intézményeknek a telefonálásban eddig nem tapasztalható költségmegtakarítást fog biztosítani.

Magyarország a műszaki élvonalat képviselő 11 legfejlettebb európai ország között fajlagosan a harmadik helyet foglalja el: az országok hálózatra kapcsolódó városaik számát tekintve Németország és Franciaország után, ahol 50 illetve 28 város kapcsolódik az optikai hálóra, hazánkban 26 várost köt össze a csúcshálózat.

A budapesti GEANT csomópont regionális központi forgalom-elosztó funkciót lát el, gyakorlatilag valamennyi környező ország felé. A Budapesttől elágazó újgenerációs hazai gerinchálózat fő gyűjtő- és elosztó pontjai: Sopron, Debrecen, Miskolc, Pécs, Szeged, Veszprém és Gödöllő, amelyekhez további városok csatlakoznak 155 illetve 34 megabittel. (A gyűjtőpontok külön sajátossága, hogy redundánsak egymással, azaz egy esetleges Budapest-Debrecen közvetlen vezeték „elszakadása” ellenére sincs akadálya, hogy egy, a hálózatba kötött másik városon, p;ld’ul Miskolcon keresztül történjen az adatkommunikáció.)

Az Optikai Internet technológia hazánkban két lépcsőben került bevezetésre. Először a 155 illetve 34 megabites hazai hálózat épült ki, majd 2001. október közepén – Európa legfejlettebb országaihoz hasonlóan – kapcsolódhatott az ország a GEANT új pán-európai információs szupersztrádájához, amely az EU támogatásával valósult meg. A mostanra lezárult hazai fejlesztések eredménye, hogy kiépült az országos gigabites Optikai Internet hálózat. Az NIIF Program számítógép-hálózatába kapcsolt egyetemek, főiskolák, kutatóintézetek, könyvtárak és múzeumok mintegy 500 ezer felhasználója jut ezzel világviszonylatban is kiemelkedő sebességű, 2,5 gigabit másodpercenkénti, kiváló minőségű belföldi és nemzetközi adatátviteli lehetőséghez.

A mai napon hivatalosan is útjára indul a hazai információs szupersztráda, amelyet az NIIF Program éves szakmai konferenciájának – a NEWORKSHOP 2002-nek – nyitóünnepségén Stumpf István kancellária miniszter ad át. A hazai Optikai Internet kiépítésében meghatározó szerepet vállaltak az NIIF Program kiemelkedő szakemberei mellett a CISCO Magyarország, a Matáv, a Synergon és a V-com is.



Szólj hozzá!

További Laptop

Hirdetés

Népszerű

Hirdetés

Technokrata a Facebookon

Hirdetés

IoT-Magazin.hu

Hirdetés

Kütyük

Hirdetés

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés