Connect with us

Hirdetés

technokrata

A szülők több mint háromnegyede felügyeli gyermeke okoseszköz-használatát

Smart home

A szülők több mint háromnegyede felügyeli gyermeke okoseszköz-használatát

A szülők több mint háromnegyede felügyeli gyermeke okoseszköz-használatát

Vodafone kutatás segít a digitális eszközhasználati szokások kialakításában

A Vodafone Family ajánlat, valamint a hozzá kapcsolódó legújabb okos megoldások, a nyáron bemutatott Kid Gyerekóra és a most debütáló Kid Mobilirányító a digitális korszak igényeire szabva igyekszik megkönnyíteni a Vodafone-os családok mindennapjait. A szolgáltató azonban nemcsak azt tűzte ki célul, hogy elhozza a családok számára a legújabb technológiai megoldásokat, hanem egyúttal partnerként is szeretné segíteni a szülőket abban, hogy eligazodjanak a gyorsan fejlődő digitális világban. Utóbbihoz járul hozzá a digitaliscsalad.hu online magazin, valamint egy magyar családok körében készült reprezentatív kutatás, hiszen a technológiai fejlődés a családok életét is forradalmasította, mélyebb társadalmi hatásait azonban most kezdjük igazán megtanulni.

vodafone_kerekasztal_01

A technológia soha nem látott mértékű fejlődésével a szülőknek nem egyszerű nyomon követni a digitális világ változásait. A most felnövő generációhoz tartozók már a digitális kor gyermekei, számukra az internethasználat, a technológia, az online tér és az érintőképernyők az életük szerves részét képezik. Minden szülő nap mint nap szembesül azzal, hogy gyermeke egyre több időt tölt a képernyők előtt: de tudjuk-e, hogy ezalatt milyen alkalmazásokat használ? Kikkel van kapcsolatban? Ez csak néhány kérdés azok közül, amelyek felvetődnek a szülőkben, egy 21. századi család életében. Ezt a témát járja körül a Vodafone által Magyarországon elsőként nyilvánosan bemutatott Screenagers c. dokumentumfilm, amely egyfajta gondolatébresztőként szolgál és felhívja a figyelmet arra, hogy felelősen kell kezelnünk a digitális eszközhasználatot, kiemelt figyelmet fordítva a biztonságra és a megfelelő informáltságra.

„Azt gondolom, az utóbbi években sokan indultak el a digitális családdá válás útján, így vannak már tapasztalatok, kialakult szabályok. Ugyanakkor tizenéves gyermekek szülőjeként magam is tapasztalom, hogy a mai napig nehezen lehet megbízható és egyben hasznos támogató tartalmat találni”

– nyilatkozta Carra Anita, a Vodafone Magyarország Lakossági szolgáltatások üzletágának vezérigazgató-helyettese. –

„A Vodafone célul tűzte ki, hogy tudásával és szolgáltatásaival segítse a családokat, hozzájárulva a digitális szakadék csökkentéséhez.”

Annak érdekében, hogy a lehető legmagasabb szintű törődést nyújthassa ügyfeleinek, és a leghasznosabb szolgáltatásokat tudja kínálni számukra, a Vodafone fontosnak tartotta, hogy egy kutatás keretén belül megvizsgálja a digitális eszközhasználati szokásokat a magyar családok körében. A reprezentatív kutatásban 500 szülő véleményét kérdezték meg a 6-14 éves és a 15-18 éves korosztály digitális eszközhasználatával kapcsolatban. A kérdések többek között azt vizsgálták, hogy a szülők mit gondolnak gyermekük digitális tartalomfogyasztásáról, felvetettek továbbá a szabályozásra és fejlesztésre, valamint az internet veszélyeire vonatkozó kérdéseket. Ezen kívül olyan témákban is megkérdezték a szülők véleményét, mint a digitális eszközhasználat és az iskolai teljesítmény kapcsolata.

A kutatás eredményeiből kiderült, hogy az általános iskolást nevelő családok 44%-ánál vannak kütyüzésre vonatkozó szabályok, amelyeket mindenki betart, és a családok 2/3-ánál tudatosan szerveznek a szülők közös programokat annak érdekében, hogy a gyerekek ne üljenek túl sokat a gép előtt.

A magyar szülők többsége felismerte, hogy felelős azért, mennyi időt töltenek gyermekeik a képernyők előtt, és 76%-uk szabályozza a képernyők előtt tölthető időt. A kisebb gyereket nevelő szülők ötöde érzi úgy, hogy nem mutat jó példát, mert sokat kütyüzik, sokat Facebookozik ő maga is, sőt, a szülők negyede elismeri, hogy esetenként ők maguk adják a kütyüt a gyerekek kezébe azért, hogy lefoglalják. A gyerekek minőségi időtöltésével kapcsolatban a kutatás igazolta, hogy akinek különórái vannak, azok kevesebb időt töltenek telefonozással.

vodafone_kerekasztal_05

Sok szülő rájött annak fontosságára, hogy nekik is ismerniük kell a virtuális világot, és igyekezniük kell képben lenni a digitális trendekkel. Fontos figyelniük arra, hogy gyermekük milyen játékokkal játszik, hiszen a kutatásból kiderült, hogy az általános iskolás korosztály több mint fele leggyakrabban egyedül szokott „telefonozni”. Ebben a tekintetben nem voltak fölöslegesek az elmúlt évek edukációs programjai: a szülők 3/4-e beszélgetett már a gyerekével az internethasználat veszélyeiről. Annak ellenére, hogy a szülők felelőssége eldönteni, megengedik-e a gyereknek a YouTube használatát, vagy esetleg tiltják, a kutatás megállapította, hogy minden illúzió ellenére az általános iskolás korú gyerekek 72%-a rendszeresen nézi a videómegosztót.

A kutatás igyekezett megvizsgálni az internetmentes táborok hazai fogadtatását is: a kicsiket a szülők 68%-a, a nagyokat 52%-a küldené el internetmentes táborba. Ezenkívül a kutatás mintegy lehetséges megoldásként felmérte a szülők véleményét a „kütyühasználati megállapodásról”: A kicsiknél 44% kötne ilyet, de a nagyoknál csak 23%.

Érdekesség, hogy a nagyobb korosztály szülei esetében csak 1/3 gondolja úgy, hogy az okostelefon használatát az órai anyag részévé kell tenni, annak ellenére, hogy a digitális világ oktatásba történő integrációja elkerülhetetlen. A kutatás rámutatott, hogy úgy lehet a gyermekeknek hatékony iránymutatást adni a digitális világban, ha elindul egy beszélgetés a szülők és a gyerekek között, és kialakul a bizalom. Ehhez tanácsokat és a további eredményeket a következő hetekben, hónapokban a Digitális Család online magazin (digitaliscsalad.hu) fogja feldolgozni, a témában készült első cikk ezen a linken érhető el. A két évvel ezelőtt létrehozott oldal célja, hogy hasznos és hiteles tartalmakkal, útmutatásokkal támogassa a szülőket, és csökkentse a digitális szakadékot a szülők és a gyermekek között. A szolgáltató ezzel a felülettel is segíteni szeretné a szülőket abban, hogy mindenki megtalálja a saját válaszait, és kialakítsa a legmegfelelőbb családon belüli szokásrendszert.

A film bemutatóját követően szakértők és a témában otthonosan mozgó érintettek segítségével egy kerekasztal-beszélgetésen bontották ki a témát Tari Annamária pszichológus, Steigervald Krisztián generációkutató, dr. Lénárd András, az ELTE digitális pedagógiai tanszékvezetője, egyetemi docense, Fegyverneki Gergő tanár, digitálispedagógia-szakértő és Trunk Tamás fiatal influencer.

OKOS SZÜLŐI GONDOSKODÁS

A szolgáltató legújabb szolgáltatásait kifejezetten úgy alakítja ki, hogy figyelembe veszi a kor digitális szokásait, hosszú távú céljai között pedig szerepel a szülők támogatása abban, hogy a gyerekeket biztonságban tudhassák.

Az okos szülői gondoskodás jegyében kialakított ajánlatokon és kedvezményeken felül a Vodafone kiemelt figyelmet fordít a kontrollált eszközhasználat előmozdítására is. A Vodafone Family csomaggal rendelkezők számára a My Vodafone applikáción belül újonnan kialakított Vodafone Family menüből elérhető Kid Mobilirányító funkció lehetőséget ad arra, hogy magabiztosan kézben tarthassák gyermekeik mobilköltését és használatát. Az új funkció segítségével letilthatóak az emelt díjas és nemzetközi hívások, a mobilvásárlás és korlátozható az adathasználat.

A Vodafone hisz abban, hogy a digitális eszközök használata sok előnyt tartogat, ugyanakkor a technológiai változásokhoz alkalmazkodni kell, foglalkozni kell a témával és minél több szempontból vizsgálni. A vállalat azon dolgozik, hogy partnerként is jelen legyen a családok életében, és lépésről lépésre segítse őket eligazodni a gyorsan fejlődő digitális világban, hozzájárulva ahhoz, hogy a gyermekek kiegyensúlyozott, egészséges tartalomfogyasztókká váljanak a digitális világban, és hogy megtanulják, hogyan tudnak mindebből előnyt kovácsolni.

További Smart home

Hirdetés

Népszerű

Hirdetés

Technokrata a Facebookon

Hirdetés

IoT-Magazin.hu

Hirdetés

Kütyük

Office

Foglalj helyet, hogy helyet foglalhass!

2024. március 13. szerda

Smart home

Okoskészülék vagy hagyományos háztartási gép?

2024. február 28. szerda
owlet care babafigyelő

Smart home

OWLET CARE a magyarországi piacon!

2024. február 26. hétfő
hisense
apple
Hirdetés

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés