Connect with us

Hirdetés

technokrata

Veszélyes lehet a túlzásba vitt “okostelefonozás”

Kütyük

Veszélyes lehet a túlzásba vitt “okostelefonozás”

Az embert nem erre tervezték – vélik a brti egészségszakértők.

Brit egészségszakértők felhívták a figyelmet a hosszú távú okostelefon-használatból származó húzódásos sérülések veszélyeire, ugyanis az apró kézi készülékek és a táblagépek térhódításával ezek a típusú sérülések egyre gyakoribbá válnak.
Az emberek egyre nagyobb aránya használja egyszerű telefonálás helyett internetezésre okostelefonját, vagy egyéb kézben tartható eszközét. Egy 2000 fős mintát használó friss felmérés alapján a britek 44 százaléka használja készülékét a telefonáláson kívül egyéb tevékenységekre is. A megkérdezettek saját bevallásuk szerint naponta legalább 30 percet és legfeljebb 2 órát használják okostelefonjaikat.

„Az egyik páciensemnél olyan súlyos íngyulladás alakult ki a hüvelykujjában a mobiltelefon apró gombjainak állandó nyomogatása miatt, hogy a fájdalom miatt hetekig képtelen volt használni a kezét”- mondta Tim Hutchful, a Brit Hátgerincterápiás Szövetség munkatársa. Az emberi testet egyáltalán nem az ilyen mozdulatok elvégzésére tervezték, vélekedett Sammy Margo, a Fizioterápiás Társaság munkatársa. „A mai telefonok és a rajtuk lévő nyomógombok sokkal kisebbek, mint amit normálisan és egészséges körülmények között kezelni lehetne” – tette hozzá Margo.


Az okostelefon- és táblagépfelhasználók kéz- és ujjsérülései mellet egy másik nagy problémára is felhívták a figyelmet az egészségügyi szakértők. Egy átlagos felnőtt fej súlya 4,5 és 5,5 kg között van. Ideális testhelyzetben, mikor egy képzeletbeli függőleges vonalat húzhatnánk a fülek, a vállak, a csípő, a térdek és bokák mentén, akkor a fej súlya hatékonyan és egyenletesen oszlik el a testünkön, jegyezte meg Hutchful. Viszont ha a fej az okostelefonok képernyőjére meredve gyakran előredöntött pozícióban van, akkor megszűnik az egyenletes súlyeloszlás, ráadásul a fejünk súlyát akár négyszer nehezebbnek érezhetjük, aminek következtében egész testünkre kiható húzódásokat érezhetünk magyarázta Hutchful.
Ez az úgynevezett ismétlődő húzódásos sérülés (RSI) fájdalmat okozhat az izmokban, az ínakban és az idegekben is, es elsősorban a nyakat, illetve a felső végtagokat érintheti. Az RSI egyébként kezelhető állapot, de nagyon fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a korai figyelmeztető jeleket.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Hirdetés

Népszerű

Hirdetés

Technokrata a Facebookon

Hirdetés

IoT-Magazin.hu

Hirdetés

Kütyük

Hirdetés

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés