Így pörgesd fel az otthoni WiFi sebességét
Néhány egyszerű tipp, ha úgy érzed, nem – vagy nem mindenütt – hasít eléggé az otthoni net.
Biztos, hogy jó helyen van a router?
Az első dolog, amit tisztáznunk kell, hogy optikai kábeles vagy vezeték nélküli (mobil internet) eszközt használsz.
Bármilyen menő routered is van, ha nem megfelelő helyről szórja a jeleket a házadban vagy a lakásodban, akkor a vétel akár egy garzonlakás egyes pontjain is gyenge lehet.
Sokan igyekeznek eldugni a készüléket, vagy a számítógép mellé teszik, vagy be a lépcső alá, szekrénybe, hogy ne legyen szem előtt, de ez nem jó taktika: a router ideális helye a ház vagy lakás közepén van, kivéve, mobil internet esetén, ott érdemes ablak közelében elhelyezned az eszközt a jobb rádiós vételi lehetőség miatt, mert minél jobb a jelszint annál erősebb és stabilabb lehet az internet elérésed.
Fontos, hogy a vétel akkor a legjobb, ha magasan is van a routerünk – tehát a földre tett készüléket mindenképp felejtsük el.
Kapcsolódás a routerhez
A legtöbb router beszerelésekor nem változtatnak az alapértelmezett gyári beállításokon.
Ahhoz, hogy változtassunk a gyári beállításokon, böngésző segítségével először kapcsolódnunk kell a routerhez. Ezt megtehetjük a router mellé csomagolt ethernet kábelen vagy WiFi-n keresztül is.A böngészőbe a router matricáján szereplő IP-címet kell beírnunk, és máris megjelenik a router bejelentkezési felülete.
Amennyiben nem találod az IP-t, írd be az „ip cím router beállítás” kifejezést a Google-ba a router pontos típusával együtt. A kapott IP cím lesz az, amit böngészőnkbe be kell írni, hogy megjelenjenek a beállítások.
Belépés – de hol a jelszó?
Az IP-cím megadása után azonosítanunk is kell magunkat ahhoz, hogy változtathassunk routerünk beállításain.
Ha nem változtattuk meg a gyári jelszót, akkor a készülék csomagolásán és/vagy a készülék matricáján lévő felhasználónévvel és jelszóval tudunk belépni.
Amennyiben a gyártó által megadott gyári admin jelszó és felhasználónév nem segít, például mert korábban megváltoztattad és elfelejtetted, ebben az esetben resetelned kell a készüléket. Ezt egy SIM-tű, vagy gemkapocs segítségével tudod megtenni, azt a “RESET” feliratú lyukba benyomva és kb 10 mp-ig nyomva tartva.
Reset után a készülék visszaáll a gyári alapbeállításaira, ezzel a matricán szereplő felhasználónév és jelszó lesz érvényes. Ilyenkor természetesen minden egyéb általad megváltoztatott beállítás is visszaáll a gyári állapotába.
2.4 GHz vagy 5GHz?
Mi a különbség a kettő között, ez lehet az első kérdésed és mit is jelenthet ez a sebesség használata esetén.
A legtöbb routerek beállításain kétféle wifi beállítási lehetőség van, bandsteering vagy single SSID opciók közül választhatunk.
- Bandsteering esetben a wifi neve mellett megjelenik a 2,4G és az 5G. Ez vezetékes internet és mobil internet esetén is azt jelenti, hogy milyen sávszélességen sugároz az eszköz.A kettő között igazából két nagy különbség van, az egyik a hatótávolság, mert minél kisebb a frekvencia annál nagyobb területet képes lefedni, így az egész házban is akár elérhető lesz az interneted.
A másik nagy különbség a maximálisan elérhető sávszélesség, mivel az alacsonyabb frekvencia nem képes a magasabb adatátviteli sebesség elérésére, ennek van egy határa. Az 5GHz segítéségéve nagyobb adatátviteli sebesség érhető el, hátránya, hogy kisebb a sugárzási területe.
- Single SSID beállítás esetén csak egy wifi név jelenik meg, nem lesz olyan problémád, hogy a lakás másik végében már nem elérhető az adott wifi jel és váltogatnod kell a két wifi név között. A routered közelében magasabb lesz a sebességed és ahogy távolodsz tőle, fog csak csökkeni ez.
Biztonsági beállítások
Egyes készülékeken még régebbi szabvány lehet a gyári beállítás, azonban ezek könnyen feltörhetők, ezért mindenképp javasolt a WPA-2 hitelesítést választani (ezen belül például a „személyes” vagy „otthoni” opciót).
A WPA-titkosításnál válasszuk az AES szabványt.
Fontos, hogy érdemes a gyári wifi felhasználónév és jelszó párost megváltoztatnod a sebezhetőség elkerülése érdekében, bárki is fér hozzá a routeredhez nem fogja tudni átállítani a beállításaidat.
Milyen legyen a sávszélesség?
A frekvenciához hasonlóan a sávszélességnél is igaz, hogy minél magasabb értéket választunk (például 80 helyett 160 MHz-et), annál gyorsabb lesz a netkapcsolatunk – de annál kisebb területen.
Itt tehát nincs aranyszabály: a legjobb, ha a router által kínált 2-3 legmagasabb érték mindegyikén leteszteljük az eszközeink által ténylegesen elérhető sebességeket valamelyik speedtest oldalon (például https://www.speedtest.net).
Ha sűrűn lakott helyen – például toronyházban – lakunk, a szomszédainknál is nagy eséllyel van vezeték nélküli otthoni net. A többi lakó jele is zavarhatja a WiFi routerünk jelét, így megeshet, hogy egy senki által nem használt, de alacsonyabb Mhz érték végül jobb eredményt ad, mint a 160 Mhz.
WiFi-elemzővel a legjobb csatornabeállításhoz
Ahhoz, hogy a környékünk többi routere ne zavarja a vételt, kulcsfontosságú a megfelelő csatornabeállítás kiválasztása.
Ehhez először is egy WiFi elemző alkalmazást kell letöltenünk: az alkalmazás egy térképszerű ábrát mutat a környékünkről. A vízszintes tengelyen az egyes csatornákat látjuk (általában 1-13-ig), míg a fölötte lévő színes grafikonok általában az egyes csatornákat használó routereket jelzik.
Nincs más feladatunk, mint kikeresni a legkevésbé zsúfoltnak látszó csatorna számát ezen az ábrán, és ezt kiválasztani a router beállításainál – ha dual a router, akkor természetesen külön-külön tesztelve és beállítva az 2.4 és 5 Mhz-es frekvenciákhoz tartozó csatornaértékeket.
Néhány további apróság
A sebességet befolyásolhatja az is, hogy milyen szerverek vannak megadva kiszolgálónak a beállításoknál.
Magyarországon és a környező országokban a leggyorsabbnak a Google szerverei számítanak, így ezeket érdemes beállítani (DNS szerver: 8.8.8.8, WINS szerver 8.8.4.4)
Érdemes engedélyezni a WMM APSD nevű standardot is. Bár ez alapvetően nem a sebességet növeli, hanem a WiFi-re csatlakoztatott kütyük fogyasztását csökkenti, ha már optimalizáljuk a beállításainkat, hasznos lehet.
Végül, ha sok eszközünk kapcsolódik otthon a routerhez, érdemes korlátoznunk egyes eszközök adathasználatát. Ha ugyanis egy-egy eszköz hirtelen nagyon sok netet fogyaszt, akkor a többi belassulhat – a legfontosabb, hogy gondoljuk át, mi az, ahol mindenképp fontos a gyorsaság (itt ne adjunk meg limitet), és mely eszközöknél nem jelent problémát, ha egy kicsit várniuk kell.
További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
