Connect with us
Hirdetés

technokrata

Piacvizsgálatot tartott az NHH

Dotkom

Piacvizsgálatot tartott az NHH

Az NHH Tanácsának döntése nyomán júniustól várhatóan tovább kell csökkenteniük a GSM szolgáltatóknak a hálózataikba irányuló hívások végződtetési díjait.

Az NHH Tanácsának (NHHT) döntése nyomán júniustól várhatóan tovább kell csökkenteniük a GSM szolgáltatóknak a hálózataikba irányuló hívások végződtetési díjait – jelentette be kedden Pataki Dániel a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) elnöke. A határozat szerint a három szolgáltató által alkalmazott végződtetési díjak – a határozat kihirdetését követő 120 nap után – legfeljebb 20 százalékos mértékben térhetnek el egymástól.

Pataki közölte, amellett, hogy tovább csökkennek a végződtetési díjak, a szolgáltatók által alkalmazott végződtetési díjak közelednek egymáshoz és immár nemcsak a fix-mobil (azaz a vezetékes hálózatból indított és a mobilban végződtetett hívások), hanem a mobil-mobil hívások végződtetése is szabályozott lesz. A hatóság ezzel nagy lépést tesz a jelenleginél igazságosabb tarifa szerkezet kialakítása felé.

Az NHHT a „beszédcélú hívásvégződtetés egyedi mobil rádiótelefon-hálózatban” elnevezésű nagykereskedelmi piacon mindhárom magyarországi GSM szolgáltatót – a Pannon GSM Rt.-t, a T-Mobile Magyarország Rt.-t és a Vodafone Magyarország Rt.-t is – jelentős piaci erejű szolgáltatóként azonosította. A Tanács a három szolgáltatóra azonos kötelezettségeket rótt ki, így többek között az „egyenlő elbánást”, a „számviteli szétválasztást”, valamint „költségalapúságot és a díjak ellenőrizhetőségét”.

Az „egyenlő elbánás” kötelezettsége azt jelenti, hogy a GSM társaságok nem tehetnek különbségét a végződtetési díj megállapításakor aszerint, hogy a hívás mely másik szolgáltató hálózatából érkezik.

A „költségalapúság és a díjak ellenőrizhetősége” kötelezettség szerint a három szolgáltatónak az LRIC költségszámítási modell szerint költségalapú végződtetési díjakat kell kialakítani és ezeket a határozat megjelenését követően 60 napon belül az NHHT elé kell terjeszteni jóváhagyásra.

Amennyiben az így meghatározott díjak a 2004. december 31-ei átlagdíjakhoz képest 10 százaléknál nagyobb csökkentést eredményeznének, akkor a Tanács 10 százalékos csökkentést ír elő és a költségalapú díjak bevezetését hosszabb idő alatt követelné meg. Az NHHT határozata szerint ugyanakkor a három szolgáltató elfogadott végződtetési díjai között a különbség nem lehet ezután nagyobb, mint 20 százalék.

Jelenleg (2004. július 15. óta) a T-Mobile hálózatában a végződtetési díj csúcsidőben 37 Ft/perc, csúcsidőn kívül pedig 20,5 Ft perc. A végződtetési díj a Pannon GSM hálózatában 41-, illetve 21 Ft/perc, míg a Vodafone hálózatában a csúcsidejű díj 46,15 Ft/perc, a csúcsidőn kívüli pedig 30,15 Ft/perc.

Az NHHT meghozta a szintén a GSM szolgáltatást érintő, a „Nyilvános mobil rádiótelefon-hálózathoz való hozzáférés és nyilvános mobil rádiótelefon-hálózatból történő híváskezdeményezés” piacra vonatkozó határozatát is – mely szerint ezen a piacon nincs jelentős piaci erővel bíró szolgáltató.



[fbcomments url="https://www.technokrata.hu/egazdasag/dotkom/2005/01/27/piacvizsgalatot-tartott-az-nhh/" width="800" count="off" num="3" countmsg=""]

További Dotkom

Hirdetés

Népszerű

Hirdetés

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Hirdetés

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés