Laptop
Késnek az új videokártyák
Miért nem lehet kapni őket? Cikkünkből kiderül.
A TSMC nemrég hivatalosan is elismerte, hogy problémájuk van a 40 nanométeres gyártási eljárással készülő chipek kihozatalával. Ismeretes, hogy a tajvani félvezetőgyártó vállalat számos nagy vállalatnak készít lapkákat – többek között az AMD-nek és az Nvidiának is. Így az integrált áramköri lapkák fejlesztőinek nem kell költséges gyártósorokat létrehozni, azokat néhány évente lecserélni, elegendő ezt rábízni egy erre szakosodott vállalatnak.
Ugyanakkor ez problémát okoz az ellátásban, ha az adott gyártónak gondja akad egy új gyártástechnológia bevezetésével – mint aminek most is tanúi lehetünk. Morris Chang, a TSMC igazgatója a múlt hét végén beismerte, hogy gyártási problémák miatt jelentősen megnőtt a selejtes lapkák aránya a gyártási sorozatokban – 40 százalékra esett vissza a kihozatal.
Szilíciumwafer a gyártósorról – processzorok, tokozás előttEz pedig rossz hír a két legnagyobb, különálló grafikus processzorok gyártásával foglalkozó vállalatnak. Az AMD Radeon HD 5870-es sorozata már 40 nanométeres gyártási eljárással készülő GPU-kat alkalmaz, így ezek nem jöhetnek a kellő tempóban a távol-keletről. Hasonló cipőben jár az Nvidia is – ez utóbbinak a Geforce család GT 300-as tagja készülne 40 nm-es csíkszélességgel. Az eredetileg karácsonyra prognosztizált videokártyák így könnyen lemaradhatnak a bevásárlási lázról, ezzel komoly bevételtől fosztva meg az Nvidiát.
Chang szerint hamarosan úrrá lesznek a problémán, ez azonban nem jelent tökéletes minőséget. Míg 2009 második felében 20-30 százalék között volt a hibamentes lapkák előállításának aránya, addig az elmúlt időszakig is „csak” 60 százalékra sikerült feltornászni az egy szilíciumszeleten előállított processzormagok megfelelő arányát. Pedig – értelemszerűen – ez minél magasabb, annál olcsóbb az egy lapkára jutó költség.
[fbcomments url="https://www.technokrata.hu/kutyuk/laptop/2009/11/02/kesnek-az-uj-videokartyak/" width="800" count="off" num="3" countmsg=""]





