Dotkom
Országokon átívelő kalózellenes ˝hadművelet˝
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma egy nemzetközi akciót vezényelt le, melynek során nemcsak az USA-ban, hanem más országokban (köztük hazánkban) is tevékenykedő kalózokra csaptak le.
Fastlink hadművelet névre keresztelték azt az összehangolt akciót, mely 10 országot érintett. Ennek során a hatóságok közel 200 számítógépet foglaltak le, ezek egy része közvetlenül a jogvédett anyagok terjesztését szolgálni hivatott szerverek voltak. A komputereken nem csak szoftvereket, hanem újonnan megjelentetett filmeket és zenéket is tároltak, az USA Igazságügyi Minisztériumának becslése szerint hozzávetőleg 50 millió dollár értékben.
A történtekről a múlt héten még John Ashcroft számolt be, kiemelve annak jelentőségét, hogy nemzetközi együttműködéssel léptek fel a kalózokkal szemben. Az Amerikai Egyesült Államokon kívül még Belgiumban, Dániában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Hollandiában, Izraelben, Magyarországon, Németországban, Szingapúrban és Svédországban csaptak le a jogsértő magatartást folytatókra. A warez anyagokat terjesztő csoportok közül a Fairlight, a Kalisto, az Echelon, a Class és a Project X tagjai kerültek a hatóságok kezére.
Hazánk esetében a Budapesti Műszaki Egyetem egyik kollégiumában tartottak razziát, a rendőrség az FBI-jal együttműködve tett pontot az oktatási intézményben zajló kalózkodás végére. Csakúgy, mint a nagyvilágban, Magyarországon is számítógépek lefoglalása és a felelősöknek vélt gyanúsítottak letartóztatása követte a rendőri fellépést.
A történtekhez hasonló jelentőségű esemény már tavaly és tavalyelőtt is történt, akkor a széles körben ismert DrinkOrDie kalózcsapat több vezetőjét is sikerült elcsípnie a hatóságoknak. A jogvédett anyagok másolásvédelmi technológiáit kiküszöbölő, s a szoftvereket terjesztő csoportosulás vezéralakjaira több év börtönbüntetést rótt ki az amerikai igazságszolgáltatás. Az illegális másolás és terjesztés egyes becslések szerint évente több milliárd dollár kárt okoz a jogtulajdonosoknak.
[fbcomments url="https://www.technokrata.hu/egazdasag/dotkom/2004/04/26/orszagokon-ativelo-kalozellenes/" width="800" count="off" num="3" countmsg=""]





