Smart home
E-könyv gyengénlátóknak is
Az elektronikus könyvolvasók forradalmasíthatják a gyengénlátók és vakok olvasási lehetőségeit is.
Négy kutató (Seon-Keun Park, Byung-Min Woo, Sun-Hye Woo & Jin-Sun Park) megtervezte és bemutatta az első Braille e-könyv olvasót, melynek elektroaktív polimer felületén elektromágneses jelekkel dinamikus módon lehet előállítani a Braille írásra jellemző tapintható írásjeleket.
Bár az EAP technológiát alkalmazó Braille e-könyv olvasó kicsit vaskosabb, mint a már-már papírvékonyságúra karcsúsított “hagyományos” e-könyv olvasók, a speciális eszköz így is hihetetlen segítség lehet a látásukban korlátozott embertársaink számára.
Egy Braille írással készülő könyv átlag kétszer annyi lapot tartalmaz, mint a látoknak készülő változat, így előállítási költsége is az egekbe nő, ami nyilvánvaló korlátja jelenleg is annak, hogy fogyatékkal élő embertársaink akárcsak a legalapvetőbb irodalmi művek teljes választékát is elérhessék “saját nyelvükön”.
A még csak elképzelésként bemutatott e-Braille olvasó, – ha valaha kapható lesz, – az oktatásban is jelentős szerepet kaphat, valódi esélyegyenlőséget adva ezzel a hátránnyal élő gyerekeknek, írta meg az Interaktív Oktatástechnika Portál.
[fbcomments url="https://www.technokrata.hu/kutyuk/smart-home/2011/04/01/e-konyv-gyengenlatoknak-is/" width="800" count="off" num="3" countmsg=""]





