Kütyük
Rossz időszak vár a zeneletöltőkre?
Sorra kulcspozícióba kerülnek az elkötelezett jogvédők az új amerikai kormányzatban.
December közepén már írtunk arról, hogy az elnökválasztásokat megnyert Barack Hussein Obama alelnökének azt a Joe Bident tette meg, aki az amerikai szenátusban Delaware-t képviseli (az állam a fogyasztókkal szemben inkább cégeket támogató politikájáról ismert). Biden kifejezetten támogatta a Bush-kormányzat internetes megfigyelési eljárását, ami nem volt jó előjel az internetes szabadságjogokért küzdők számára.
A sor pedig folytatódott. Tomo Perrellit a nigériai apával és amerikai anyával bíró elnök az igazságügy-minisztérium csúcsszintű vezetésébe emelte. Perrelliről elég egyetlen tényt tudni: ő az RIAA, vagyis az Amerikai Hanglemezkiadó Szövetség egyik legismertebb ügyvédje. A napokban, elnöki beiktatását követően szinte azonnal Neil MacBride-ot delegálta az igazságügy-minisztériumba Obama. Így az a MacBride lehet az igazságügy-miniszter (egyik) helyettese, aki többek között a Business Software Alliance vezető tanácsadója volt, a BSA kalózkodás elleni harcának egyik éllovasaként ismert.
Nem kérdés, hogy az illusztris személyek értenek leendő munkájukhoz, hiszen korábbi feladataikból adódóan nem lesz számukra ismeretlen a jogi terep. A kérdés azonban az, hogy kinevezésükkel mennyire hajlik majd a most hivatalba lépett új kormányzat szigorúbban fellépni a file-cserélőkkel szemben. Emlékezzünk csak vissza, a BSA volt az, „aki” elérte, hogy megváltozzon a Digital Millennium Copyright Act – a szerzői jogokat védő törvényt azért kellett módosítani, mert a szervezet sikeresen lobbizott amellett, hogy a játékokról, DVD filmekről készített biztonsági másolat a kalózkodás melegágya.
Miért érdekes ez itthon, Magyarországon? Nos, az amerikai szabályozás, ami a szerzői jogokat illeti, világszerte hatással van, hatással lesz a digitális tartalmak terjesztésére. Egyelőre persze korai lenne ítéletet mondani, hogy milyen irányba tereli a dolgokat a fent említett urak kinevezése – szóval majd meglátjuk.
[fbcomments url="https://www.technokrata.hu/kutyuk/2009/01/23/rossz-idoszak-var-a-zeneletoltokre/" width="800" count="off" num="3" countmsg=""]





