Connect with us

technokrata

Széchenyi-díjat kapott Zettwitz Sándor, a 77 Elektronika Csoport tulajdonos-ügyvezetője

FrissInfo

Széchenyi-díjat kapott Zettwitz Sándor, a 77 Elektronika Csoport tulajdonos-ügyvezetője

Széchenyi-díjat kapott Zettwitz Sándor, a 77 Elektronika Csoport tulajdonos-ügyvezetője

A világ közel 100 országába exportál orvoselektronikai eszközöket a magyar egészségipar meghatározó vállalata

A magyar állam egyik legrangosabb kitüntetésében, Széchenyi-díjban részesült Zettwitz Sándor, gépészmérnök, a 77 Elektronika Csoport tulajdonos-ügyvezetője.

A díjat minden évben március 15. alkalmából adják át olyan kiemelkedő szakembereknek, akik a tudomány, a műszaki fejlődés, az oktatás vagy az egészségügy területén maradandó és nemzetközileg is elismert eredményeket értek el.

Zettwitz Sándor a magyar egészségipar egyik meghatározó alakja. A 77 Elektronika Csoport tulajdonos-ügyvezetőjeként meghatározó szerepet játszott a magyar diagnosztikai ipar nemzetközi sikereiben, és évtizedek óta azon dolgozik, hogy világszinten elismert megoldásokkal és eszközökkel javítson az orvosi ellátás hatékonyságán és a betegek életminőségén. A szakember a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett gépészmérnöki diplomát, ezt követően fejlesztőmérnökként helyezkedett el, majd külkereskedelemmel foglalkozott. 1986-ban több családtagjával közösen hozta létre a 77 Elektronika Kft.-t egy kis bérlakásban – amely így tulajdonképpen az első, mai értelemben vett, hazai startupok egyike volt. Zettwitz Sándor és cége számára azóta sincs megállás, a közel 40 éves vállalkozás pedig továbbra is 100%-ban magyar, családi tulajdonban van.

A 77 Elektronika Cégcsoport a története során számos díjban és elismerésben részesült: Magyar Innovációs Nagydíjat kapott kétszer, emellett a Dcont® vércukormérő termékcsalád 2000-ben elnyerte Magyar Termék Nagydíjat, 2014-ben pedig a Hungarikum Bizottság a magyar találékonyság és innováció csúcsteljesítményének minősítette, és beválasztotta a hungarikumok előszobájaként ismert Magyar Értéktárba. Zettwitz Sándor korábban megkapta már a Magyar Köztársasági Érdemrend ezüstkeresztjét, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét, és az Újbuda és Balatonfüred Díszpolgára címet is. A Széchenyi-díjat a március 15-i állami ünnepségek keretében vehette át Sulyok Tamás köztársasági elnöktől, a díjat igazoló okirattal és jelvénnyel, a tudományos élet és innováció területén elért sikerei és Magyarország számára kivételesen értékes pályafutása elismeréseként.

A Széchenyi-díj egyben a magyar innováció sikere is a nemzetközi egészségiparban

A 77 Elektronika az alapításakor csupán néhány fős vállalkozásnak indult, de Zettwitz Sándor irányításával mára egy több mint 900 főt foglalkoztató cégcsoporttá, a magyar egészségipar egyik legnagyobb zászlóshajójává nőtte ki magát.  Exportjának döntő része a UriSed technológián alapuló vizeletelemző automata rendszerekből származik, amelyeket világszerte közel 100 országba – köztük az Egyesült Államokba és Szaúd-Arábia – exportálnak. 2024-ben a 77 Elektronika az első magyar gépipari beruházást valósította meg Kínában: gyártóüzemet építettek Shanghai közelében, az ország egyik legmodernebb és legfejlettebb ipari központjában.

A cégcsoport 2021-ben vásárolta fel a közel 100 főt foglalkoztató, német Analyticon AG.-t, ezzel saját kézbe vette az összes egyszer használatos fogyóeszközt, mely az eladott gépeik működéséhez szükséges, majd 2023 végén a lemezipari technológiával foglalkozó balatonlellei Metal-Ware Kft. következett. A cégcsoport egyébként soha nem bízta a véletlenre a vállalat jövőjét: folyamatosan keresik az újabb piacokat, éves árbevételük mintegy 6-8 százalékát pedig innovációra fordítják. A magyar piacon a cég leginkább a Dcont® vércukormérő termékcsaládról ismert, amely több évtizede segíti a cukorbetegek mindennapjait.

További Széchenyi-díjasok 2025-ben:

  • Bárdosi Vilmos nyelvész, professor emeritus
  • Boros János Mihály filozófus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, professor emeritus
  • Domokos Péter fizikus, kutatóprofesszor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja
  • Duda György Ernő virológus, immunológus, a biológiai tudományok doktora, professor emeritus
  • Gulyás Balázs orvos, neurobiológus, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke, egyetemi tanár
  • Neményi Miklós gépészmérnök, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, professor emeritus
  • Nyulászi László vegyészmérnök, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, egyetemi tanár
  • Sipos Lajos József Attila-díjas irodalomtörténész, professor emeritus
  • Stumpf István alkotmányjogász, politológus, volt alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, egyetemi tanár
  • Takaró Mihály József Attila- és Németh László-díjas író, irodalomtörténész, tanár
  • Varga Péter Pál gerincsebész, ortopéd szakorvos
  • Varró András orvos-biológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, professor emeritus
  • Vásáry István történész, orientalista, turkológus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, professor emeritus

Ezúton is gratulálunk mindannyiójuknak!


További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

További FrissInfo

Hirdetés
Hirdetés

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés