Kütyük
Az internetezők belépnének
Magas a támogatottsága az Európai Unióhoz való csatlakozásnak a Világhálót használók között.
Az internetezők 75 százaléka úgy véli, hogy a taggá válás egyértelmű előnyökkel jár majd. Az NRC Piackutató által ismertetett kutatás szerint az internetezők 54 százaléka úgy véli: saját maga számára is előnyökkel jár majd a csatlakozás. További 63 százalékuk a régió, 58 százalékuk a lakóhelye, 48 százalékuk pedig a családja esetében is előnyösnek vélte Magyarország EU-taggá válását.
Az 500 internetezőt reprezentatív kutatási módszerekkel megkérdező NRC közölte, hogy a válaszolók 19 százaléka szerint inkább hátrányokkal járna a csatlakozás az ország szempontjából. További 18 százalékuk szerint a régiójuk, 16 százalékuk szerint a lakóhelyük, 13 százalékuk szerint a családjuk és 14 százalékuk pedig a saját maga szempontjából is hátrányosnak ítélte Magyarország integrációját.
Az internetezők egy egytől ötig tartó skálán bejelölték azt is, hogy milyen információkra lenne szükségük a csatlakozás kapcsán: a munkavállalással, állásajánlattal és tanulással kapcsolatos hírek 3,8-as értéket, míg a pályázati lehetőségekkel összefüggőek 3,6-ost kaptak. A mezőgazdasággal kapcsolatos információk ezen a skálán csak 2,3-as értéket értek el.
Az internetezők szerint a csatlakozás a politikusok, a nagyvállalkozók és a köztisztviselők szempontjából egyértelműen előnyös lesz, míg a mezőgazdasági dolgozók, nyugdíjasok és magáncégek alkalmazottaira nézve inkább hátrányos lesz az integráció.
A megkérdezettek 75 százaléka egyértelmű igennel válaszolt arra, hogy elmegy-e szavazni április 12-én. További 14 százalékuk valószínűnek tartotta ezt, míg 9 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy valószínűleg nem megy el, 1 százalékuk pedig egyértelmű nemmel válaszolt.
Az NRC felmérte azt is, hogy az internetezők hogyan vélekednek az elektronikus kormányzási és online ügyintézési lehetőségekről. A megkérdezettek 86 százaléka azt válaszolta, hogy szívesen intézné ügyeit elektronikus módon, míg 14 százalékuk nemmel válaszolt. Az internetezők 79 százaléka szerint megbízhatóak az online ügyintézési módszerek, míg 25 százalékuk szerint nem. A megkérdezettek 80 százaléka közölte, hogy még nem próbált meg online módon intézni ügyet, míg 20 százalékuk már kipróbálta ezt a lehetőséget.
A megkérdezettek 37 százaléka szerint Magyarországon 5-10 év múlva valósul meg a teljes online ügyintézés, míg 28 százalékuk 3-5 évre, 22 százalékuk 2-3 évre tette ezt az időszakot. Erre a kérdésre 13 százalékuk azt válaszolta, hogy Magyarországon soha nem valósul meg teljes mértékben az online ügyintézés.
A kutatók a sajtótájékoztatón utaltak arra, hogy bizonyos mértékben torzíthatja a felmérés eredményét az, hogy Magyarországon az internetezők között nagyon sok fiatal van, akik többnyire oktatási intézmények hallgatói – tudta meg az MTI.
[fbcomments url="https://www.technokrata.hu/kutyuk/2003/04/04/az-internetezok-belepnenek/" width="800" count="off" num="3" countmsg=""]





