Connect with us

technokrata

Itt vannak a globális logisztikai piac döntő tényezői

E-gazdaság

Itt vannak a globális logisztikai piac döntő tényezői

Itt vannak a globális logisztikai piac döntő tényezői

Megjelent a Prologis ellátási láncokkal kapcsolatos 2025-ös várakozásait összefoglaló új felmérése – nemzetközi és magyar szinten is egyre nagyobb hangsúly kerül a fenntarthatóságra, az automatizálásra és a mesterséges intelligenciára.

A jelentésből kiderül, hogy több iparág üzleti vezetője is a szakértők által csak „poliválságnak” nevezett jelenség bekövetkeztére készül – a gazdasági instabilitás, az ingadozó fogyasztói igények és a sürgető klímaváltozási kihívások egybeesésére.

A Harris Poll által végzett, több mint 1000 amerikai, brit és német üzleti vezető megkérdezésével készült exkluzív éves felmérés kiemeli, hogy a felhalmozódó kihívásokkal szembenéző vállalatoknak égető szükségük van a gyors reakciókészségre és rugalmasságra.

„Az ellátási lánc teherbíró képessége létfontosságú része az üzleti sikereknek, és a vállalkozások felvirágoztatásának kulcsa, a gyors változások előrejelzése és a gyors alkalmazkodóképesség” – mondta Hamid R. Moghadam, a Prologis társalapítója és vezérigazgatója. „A mai összetett és szoros kölcsönhatásokra épülő világunkban minden zavar pillangó-hatást kelthet, amely gyökeresen átalakíthatja az iparágakat, és hosszútávú következményekkel járhat a globális működésekben.

Fenntarthatóság és a jövő formálása

A változó befektetői elvárások és az energiaforrásokért folyó fokozott verseny által ösztönzött fenntarthatóság kiemelt prioritássá vált az ellátási lánc vezetői számára. A jelentés szerint a vezetők 85 százaléka kulcsfontosságú üzleti célként tekint a fenntarthatóságra, és ma már mind felismerik annak jelentőségét, hogy a zöld kezdeményezéseket nemcsak a szabályozásoknak való megfelelési kényszer szüli, hanem versenyelőnyt jelentenek a piacon.

A vezetők közel háromnegyede sürgetőnek érzi az alternatív energiaforrásokra való áttérés felgyorsítását, ezért az ellátási lánc vezetői gyorsabb és fenntarthatóbb megoldások bevetésére kényszerülnek” – állapította meg Susan Uthayakumar, a Prologis fenntarthatóságért és energiáért felelős vezetője. „Azok a vállalatok, akik már most előnyben részesítik a fenntartható megoldásokat, a jövőben a kihívásoknak jobban megfelelő, versenyképesebb pozícióba kerülhetnek.

A vállalatok egymással versengve próbálnak alkalmazkodni ahhoz, hogy az egyes régiók szigorítják a kibocsátással kapcsolatos célokat és más környezetvédelmi előírásokat. A változó igények miatt sok vezető a fenntarthatósági céljai teljesítésére irányuló képességei fényében hoz stratégiai döntéseket. A cégvezetők 79 százaléka egyetért az alábbi állítással: „Az alternatív energiaforrásokra való átállás ütemét túl lassúnak érzem; úgy gondolom, hogy a következő 24 hónapban muszáj lesz felgyorsítanunk ezt a folyamatot.”

„A fenntartható megoldások és épületek iránt növekszik az igény. Ügyfeleink egyre inkább az energiahatékony logisztikai épületeket és működést helyezik előtérbe” – fogalmazott Hunyadi Zsuzsanna, a Prologis bérbeadásért és ügyfélelégedettségért felelős igazgatója. “Az ipari ingatlan piacon nemcsak az építkezésnél, hanem a meglévő épületek korszerűsítésénél is elengedhetetlen szerepe van az energiahatékonyságnak. Portfóliónk közel 100%-a már átesett a világítás korszerűsítésén, így esetenként 60%-kal sikerült csökkenteni az ügyfél elektromos áram fogyasztását. 2025-ben minden parkunkban kiterjedt elektromos autótöltő infrastruktúrát is létre hozunk. Mindemellett számos, energiahatékonyságot elősegítő programon dolgozunk a háttérben.”

Automatizáció: az ellátási lánc javulásának hajtóereje

Az automatizáció kulcsfontosságú eszközzé vált azon vállalatok számára, amelyek javítani szeretnék az ellátási lánc folyamatait, csökkenteni a költségeket és növelni a termelékenységet. A vezetők egyre inkább az automatizált megoldásokra támaszkodva javítanak a biztonságon, miközben növelik a termelékenységet és csökkentik a működési költségeket.

Bár a szakképzett munkaerő hiánya is hozzájárul ahhoz, hogy a cégek az automatizálás felé mozdulnak el, a vállalatokat erre ösztönzi a folyamatosság biztosításának, a hatékonyság fokozásának és a piacra jutás gyorsításának igénye is.

Mesterséges intelligencia: az ellátási lánc fejlődésének jövőbeli záloga

A mesterséges intelligencia (AI) kulcsszerepet játszik abban, hogy a vezetők proaktív válaszokat találjanak a növekvő gazdasági és geopolitikai kihívásokra. Az AI-t olyan fejlettebb területeken is használják, mint a kereslet előrejelzése, a valós idejű adatelemzés és a kockázatcsökkentés. A mesterséges intelligencia lehetővé teszi, hogy a vállalatok előre jelezzék a piac változásait, alternatív forgatókönyveket tervezzenek, és hatékonyabban kezeljék az esetlegesen felmerülő zavarokat.

A vezetők egyre többször kérik a mesterséges intelligencia segítségét a prediktív elemzésekben, és 80 százalékuk egyetért azzal a kijelentéssel, hogy: „Komoly külső nyomás nehezedik ránk, hogy a versenyképesség megőrzése érdekében alkalmazzuk a mesterséges intelligenciát.” 94 százalékuk azonban olyan kihívásokkal szembesül, amelyek meggátolják a mesterséges intelligencia alkalmazását, beleértve az biztonsági aggályokat, az adatminőséget, a változásmenedzsmentet és az implementálás összetettségét.

A mesterséges intelligencia reményeink szerint prediktív módon, többek között a fogyasztói igények kalibrálásával, a zavarok előrejelzésével és valósi idejű reakcióval segíthet a szervezeteknek választ adni az ellátási láncra nehezedő nyomásra” – jegyezte meg Chris Caton, a Prologis globális stratégiáért és elemzésért felelős igazgatója. „A mesterséges intelligencia lehetővé fogja tenni a vállalatok számára, hogy gyorsabban reagáljanak a változásokra, legyen szó a zavarokról vagy az átalakuló fogyasztói szokásokról, ezáltal élen járhatnak a gyorsan változó környezetben is.

Felkészülés a váratlan eseményekre

A természeti katasztrófák, szabályozási változások és előre nem látható politikai események által fenyegetett vezetők tisztában vannak azzal, hogy cégeik sikere vagy kudarca nagy mértékben függ a gyors reagálás képességétől. A ritka, előre nem látható eseményekre való felkészülés 87 százalékuk számára kiemelt prioritással bír.

A vezetők többsége elismeri, hogy sebezhetőnek tartja magát a váratlan zavarokkal szemben, és van hová fejlődni. Tíz vezetőből nagyjából csak négyen érzik úgy, hogy kellően fel vannak készülve olyan kihívásokra, mint a kiberbiztonsági támadások (42%), technológiai zavarok (41%), szabályozási változások (40%) és munkaerőpiaci ingadozások (39%); még kevesebben állnak készen a kereskedelem kihívásaira (36%) vagy a globális járványokra (34%). Ez a felismerés a kockázatkezelési stratégiák átértékelését vonta magával, kiemelve a rugalmasság szükségességét és a redundancia kiküszöbölését az ellátási láncokban.

A gyorsan változó világban biztonságot és jelentős értéket jelentenek a kiszámítható bérleti szerződések” – osztotta meg Gárdonyi Lóránd, a Prologis ingatlankezelési és ügyfélélmény igazgatója. “A fix szolgáltatási díj, az előre rögzített abszolút indexálási érték a legtöbb logisztikai területet bérlő cégnek előnyére válhat, ezáltal költségeiket pontosan tervezhetővé tehetik a bérleti időszak egészében.

Mit hoz a jövő az ellátási láncban?

A Prologis globális ellátási lánccal kapcsolatos várakozásait összefoglaló jelentése bemutatja, hogy a szervezetek milyen stratégiai átalakulásokon mennek keresztül a változó kihívásokkal való felkészülés folyamatában. A mesterséges intelligencia alkalmazása (81%), az automatizáció (81%), az intelligens adatelemzés (80%), a fenntarthatóság (79%) – ez mind kulcsfontosságú jelentőséggel bír a vezetők számára, és forradalmasítani fogják az ellátási lánc kezelését.

Az új technológiák, mint a felhőalapú megoldások és az IoT-alapú megfigyelés, javítják az adatkezelést és megkönnyítik a valós idejű nyomonkövetést. Ezek a fejlesztések hatékonyabbá teszik a logisztikát és fokozzák az agilitást, lehetővé téve a szervezetek számára, hogy gyorsan alkalmazkodjanak a változó piaci körülményekhez.

További részletekért töltse le a Prologis 2025-ös jelentését.


További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

További E-gazdaság

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés