
LifeStyle
Hőszigetelési megoldások kádárkockák padlására
A hazai házak között sok olyan épület akad, amely a régi idők fagerendás födémszerkezetével készült. Ezek a házak, bár bájosak, sajnos a szigetelésük gyenge salakkal megszórt, esetleg DIY megoldásokkal tarkított, ami nem a legcélravezetőbb.
Szerencsére nem kell azért a kukába dobni egy ilyen ház megvásárlásának a lehetőségét, hiszen a legújabb technológiákkal utólagosan is kivitelezhető a teljes padlás szigetelés. A következő cikkből kiderül, hogy milyen alternatívák adottak erre.
A stukatúr födémmel nem egyszerű a helyzet
A borított fafödém, más néven stukatúr födém a kádárkockák jellemző megoldása volt. E födémtípus sajátossága, hogy a gerendák között üres légrés húzódik, amely télen gyorsan áthűl, nyáron pedig átforrósodik, ha nincs rendes szigetelés.
A hagyományos rétegrendben salak vagy agyagtapasztás, hézagos deszkázat, majd a gerendázat következik, alatta pedig újabb deszkázat, nádszövet és vakolat alkotja a belső réteget. A hőszigetelés hiányában az energiaveszteség komoly méreteket ölthet.
Hogyan lehet utólag hatékonyan szigetelni?
A szigetelés kivitelezésekor a padlás felől közelítve a födém szerkezetébe kerül a hőszigetelő anyag. Fontos, hogy olyan megoldást válasszunk, amely nem akadályozza a szerkezet szellőzését, ugyanakkor nem növeli meg túlzottan a födém súlyát sem. A beavatkozással akár 80-85%-kal is csökkenthető a födémen keresztül távozó hő, ami már egy modern ház energetikai követelményeinek is megfelelhet.
Mekkora megtakarításra számíthatunk?
Egy szigetelés nélküli, körülbelül 100 négyzetméteres ház évente mintegy 2600 köbméter gázt fogyaszt a fűtéshez. Ha a padlás szigetelésével ezt a fogyasztást 30%-kal mérsékelni tudjuk, évente már egy jelentősebb összeget is megspórolhatunk.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy egy minőségi módon kivitelezett padlás szigetelés már 1,5-2 év alatt képes megtérülni. Utána pedig minden egyes hónapban kevesebb energiát kell a fűtésre fordítani.
Mi történik a padlás szigetelésekor?
A munkálatok első lépéseként a padlás deszkázatából néhány sort óvatosan eltávolítanak. Ezután egy csövön keresztül befújják a szigetelő anyagot a légrésekbe, ügyelve arra, hogy minden kis zugba eljusson.
A munka befejeztével a deszkák visszakerülnek a helyükre, így a padlás továbbra is használható marad. Mindez úgy zajlik, hogy a lakótérbe egyáltalán nem jut por vagy kosz, hiszen a munkák kizárólag a padlás légterében folynak.
Kell tartani penészedéstől?
Polart Master – fujhato.hu szigetelőanyagok úgy lettek kifejlesztve, hogy a páraáteresztésről is gondoskodnak. Így nem kell attól félni, hogy a födém nedvességet zárna magába, ami, mint tudjuk, penészedéshez vezethet idővel.
Mint látható, ezzel az eljárással egy élhetőbb és komfortosabb otthon varázsolható, még az 1900-as évek második felében épült házak esetében is. Gyorsan kivitelezhető, hatékony, különösebb bontás és koszolás nélkül lezajlik.
További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
