A leggyakoribb szembetegség – így lehet felismerni a szürkehályog tüneteit
A világ leggyakoribb szembetegsége a szürkehályog, ötven év felett akár minden harmadik embert is érinthet. Ha már kialakult, csak műtéttel orvosolható, azonban nem kell azoknak aggódniuk, akik a fájdalomtól félnek.
A szürkehályog súlyos látásromlást okoz, ezért bizonyos kor felett elkerülhetetlen a szürkehályog műtét. Tudjon meg többet erről a betegségről és a beavatkozásról, melyet az Optimum Szemészeten is végeznek!
Mi is az a szürkehályog?
A szürkehályog (cataracta) a szemlencse elhomályosodásának betegsége, mely fokozatos látásromlást okoz, mivel a lencse egyre kevesebb fényt fog átengedni az elváltozás miatt. A kor előrehaladtával gyakrabban fordul elő, de más tényezők is hozzájárulhatnak a kialakulásához, viszont tévhit, hogy aki idősödik, annak automatikusan rosszabb lesz a látása – sokszor a szürkehályog a hibás. Épp ezért a korai felismerés, a rendszeres szemészeti kontroll és a műtét kulcsfontosságú a látása megőrzéséhez.
Mivel a szürkehályog nem fáj a kialakulás közben, és elváltozás sem tapasztalható a szemen, csak akkor, amikor már teljesen megjelent, ezért viszonylag nehéz észrevenni. A kialakult szürkehályognál azonban a pupilla feketesége helyett szürkés-fehéres szín látható.
A szürkehályog tünetei
A látásromláson túl, melyet a beteg nem mindig vesz észre, vannak más tünetei is a szürkehályognak.
- Homályos látás – a leggyakoribb tünet, olyan érzés, mintha az ember pókhálón vagy fátylon keresztül nézné a világot.
- Kettőslátás – gyakori, hogy a szürkehályoggal küzdő betegeknél ez is megjelenik, mint tünet.
- Fényérzékenység erős fényben vagy éjszakai vezetésnél.
- A térlátás romlása – ebben az esetben nehézséget okoz a mélység észlelése.
- Fakóbb, halványabb, tompább színek látása.
- Fényes felület vagy háttér esetén fellépő súlyos látáscsökkenés.
- A szemüveg dioptriáján gyakran kell változtatni a látásromlás miatt.
- Romlik a közeli és a távoli látása is.
- Zavarja a beteget a visszatükrözés, a kontrasztok pedig eltűnnek.
Fontos tehát, hogy aki a fenti tüneteket észleli, azonnal forduljon szemészéhez.
Így kezelhető a szürkehályog
Kizárólag műtéti úton kezelhető a szürkehályog, melynek során az elhomályosodott szemlencsét eltávolítja a szakorvos és helyére műlencsét ültet be. A mai modern technológiáknak köszönhetően a beavatkozás fájdalommentes, a páciens látása pedig gyorsan helyreáll a műtétet követően.
Megközelítőleg másfél-kétórás szemvizsgálat előzi meg, mely szintén fájdalommentes, ennek során a szakorvos a szürkehályog típusát vizsgálja, a betegség előrehaladottságát, és egyéb vizsgálatokat is végez.
A szürkehályogtól való megszabadulás visszaadhatja a páciens életkedvét, aki ennek köszönhetően újra aktív, teljes mindennapoknak néz elébe – szó szerint és átvitt értelemben is.
További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
