Te tudod, hogy mennyit fizetsz a bankodnak a szolgáltatásaiért?
Napjainkban minden forintnak meg kell nézni a helyét – azt, hogy mire fizeted ki a megkeresett jövedelmedet. Takarékoskodni tudatosan lehet, ebbe az is beletartozik, hogy ismered azokat az összegeket is, amit a bankod levon a szolgáltatásaiért.
Mindent elárul a bankszámla-díjkimutatás
Vajon amikor az akolcson.hu babaváró hitel kalkulátorát használod, gondolsz-e arra, hogy a jelenlegi bankodnál milyen költségekkel kell majd számolnod, ha megkapod a kölcsönt? Valószínűleg nem, és majd csak azután ellenőrzöd a bankszámla-díjkimutatásodat, amikor már élesben megy minden. Nincs is ezzel baj, ha a banki szolgáltatásokért felszámolt összegek átlagosak.
De mi van olyankor, amikor kiderül, hogy ennél sokkal kedvezőbb ajánlatok közül is választhattál volna? A lehetőség minden év januárjában adott minden banki ügyfél számára, hiszen a bankszámla-díjkimutatás ellenőrizhető. Az ingyenesen rendelkezésedre bocsátott adatok alapján gyorsan fény derül arra, hogy mennyibe került az elmúlt évben a bankszámlád fenntartása.
A bankszámla-díjkimutatás részletezi a banki költségeket
Ezen fogod pontosan látni, hogy mennyibe is került neked valójában az adott bankszámla fenntartása. Ha a dokumentumot a netbankon keresztül kapod meg, akkor PAD (Payment Account Directive) néven találhatsz rá.
A havi számlakivonat teljesen más – és megjegyzendő, hogy pénzbe is kerül -, azon mindig az adott hónapban a számlára érkező összegek és kiadások követhetők nyomon. Szerepelnek rajta a készpénzfelvételek, a vásárlások, a csoportos beszedések vagy a rendszeres utalások, persze a banki költségek is. A banki költségek azok, amelyeket az avatatlan szem nehezen tud kibogarászni az adathalmazból.
Lássuk, milyen tételek szerepelnek a bankszámla-díjkimutatáson
Az éves bankszámla-díjkimutatáson szerepelhet:
- A havi számlavezetési díj
- A tranzakciós költségek
- A bankkártya éves vagy havi díja
- Az SMS díj
- Az SMS számlaőr szolgáltatás díja
- Az SMS kártyaőr szolgáltatás díja
- A készpénzfelvétel díja
- A hitelek, tartozások kamata
- A mobilbank vagy internetbank havi díja
Viszont vannak olyan dolgok, amelyek nem fognak a díjkimutatáson megjelenni. Ilyenek például a díjkorrekciók, a jóváírások, az átutalások, készpénzfelvételek, befektetések vagy a biztosítások díja.
Mit tehetsz, ha túlzónak találod a díjakat?
Utólag már nem sokat, viszont az ellenőrzés arra jó, hogy változtass, ha nem vagy megelégedve a jelenlegi helyzettel. A kiadásaid csökkentésére több lehetőséged is adódhat:
- Választhatsz a bankodnál egy másik, kedvezőbb számlacsomagot – itt nem feltétlenül a legolcsóbbra kell gondolnod, hanem egy olyanra, ami jobban megfelel a saját bankolási szokásaidnak.
- Választhatsz másik bankot is – mielőtt ezt meglépnéd, mindenképpen alaposan tájékozódj a lehetőségeidről. Vannak akciós, nulla forintos bankszámlák, amelyekhez ingyenes bankkártya vagy ingyenes mobilbank használat is járhat.
Te megnézted már az idei bankszámla-díjkimutatásodat?
További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
