Connect with us

technokrata

Öt zsarolóprogram, ami tönkreteheti a számítógéped

zsarolóprogram

E-gazdaság

Öt zsarolóprogram, ami tönkreteheti a számítógéped

Öt zsarolóprogram, ami tönkreteheti a számítógéped

Jó ideje tartják rettegésben az embereket a zsarolóprogramok. Ha valakinek egy ilyen kártékony szoftver települ a gépére, az nem fér többé hozzá azokhoz a fájlokhoz, amiket a komputerén tárolt.

A zsarolók egy bizonyos összeget szoktak kérni váltságdíj gyanánt, ám arra nincs garancia, hogy ha valaki megtörik, és elküldi nekik a pénzt, akkor valóban kap hozzáférést a számítógépe merevlemezén lévő fájljaihoz. Az alábbiakban bemutatunk öt rettegett zsarolóprogramot, és szót ejtünk arról is, hogy milyen technológiával lehet ellenük védekezni.

Az egyik legismertebb zsarolóprogram a WannaCry

Lehet, hogy te is hallottál már a WannaCry nevű zsarolóprogramról. Ez egy olyan kártékony szoftver, ami előugró ablakok sorával tájékoztatja a megfertőzött számítógép felhasználóját arról, mi történt.

A csalók magánszemélyeket éppúgy célkeresztbe vettek ezzel a vírussal, mint kórházakat vagy cégeket. Több, mint 150 országban szedte áldozatait a WannaCry 2017-ben, a megfertőzött gépek száma pedig meghaladta a 200 ezret. Ezzel a kártékony szoftverrel szemben hatékonyan tudsz védekezni Windows operációs rendszer esetén úgy, ha a biztonsági frissítéseket mindig haladéktalanul telepíted. Az is fontos, hogy használj naprakész vírusirtót.

A Petya települése hasonló következményekkel jár

Amikor a Petya megfertőz egy gépet, az váratlanul újraindul, majd hamis rendszerhiba üzenetet lehet olvasni. Az adott eszközön tárolt fájlokhoz a továbbiakban nem lehet hozzáférni.

Főként nagyvállalatokat támadtak ezzel a kártevővel. Meg tudod előzni a káros következményeket egy jó vírusirtóval, továbbá azzal, ha az operációs rendszert és a telepített programokat mindig frissíted, amikor szükséges.

Amit a Locky kapcsán tudni kell

Ezt a zsarolóvírust e-mailben szokták mellékletként küldeni. Jellemzően a csalók úgy tettek, mintha egy hivatalos szervezetet képviselnének, és valamilyen fontos dokumentumot küldtek volna, például egy számlát, egy felszólítást vagy egy szerződést.

Némi odafigyeléssel könnyen kiszűrhetők ezek az e-mailek, még akkor is, ha a spam szűrőn nem akadnak fenn. A feladó e-mail-címe leleplezi a kiberbűnözőket. Soha nem szabad megnyitni ismeretlen személyektől vagy cégektől származó mellékleteket.

A CryptoLocker ismertetőjegyei

Ezt is e-mail mellékletként küldik, általában ZIP fájlként. Ennek a tömörített fájlnak a megnyitását követően a szoftver rögvest titkosít minden fájlt a számítógépen. Jellemzően Bitcoinban szokták kérni a váltságdíjat.

Hatékony védekezést jelenthet a CryptoLockerrel és más zsarolóvírusokkal szemben az, ha rendszeresen készítünk biztonsági másolatot a merevlemezen lévő fontos fájlokról. Ennek hiányában célszerű tapasztalt szakembert felkeresni.

A gamereket a TeslaCrypttel támadták

Ez a játékmentéseket, valamint a hozzájuk kapcsolódó fájlokat titkosítja. Az internetes fájlok letöltésekor célszerű különösen óvatosnak lennie a gamereknek, nehogy áldozattá váljanak.


További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

További E-gazdaság

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés