Connect with us

technokrata

Mit tegyünk, ha valaki pánikbeteg a családunkban?

pánikbeteg

LifeStyle

Mit tegyünk, ha valaki pánikbeteg a családunkban?

Mit tegyünk, ha valaki pánikbeteg a családunkban?

A pánikbetegséggel járó rohamok szemtanújának lenni nem könnyű feladat. A félelmet és tanácstalanságot gyakran a tehetetlenség érzése váltja fel, hiszen nem tudhatjuk pontosan, hogyan segíthetünk ilyenkor.

A pánikrohamok egyik legnagyobb kihívása, hogy minden egyes ember másképp éli át, és más-más reakciók szükségesek ahhoz, hogy támogathassuk őket. De vajon miért is olyan fontos, hogy megfelelően kezeljük ezeket a helyzeteket?

A pánikrohamok természetéről

A pánikroham gyakran hirtelen, minden előjel nélkül érkezik, és rendkívül ijesztő élmény lehet mind az átélő számára, mind annak, aki mellette van.

Az érintett gyors szívverést, légszomjat, szédülést vagy akár halálfélelmet érezhet, ami nem csak az ezt átélő, hanem környezete számára is ijesztő. Így, amikor ilyen szituációval találkozunk, a legfontosabb, hogy megőrizzük nyugalmunkat és a lehető legtöbb megértést nyújtsuk.

Fontos azonban hangsúlyozni, hogy szakember segítségére mindenképp szükség lesz, a pszichoterápia például sokat segíthet. A modern technológia segítségével ez akár online formában is megvalósítható.

Hogyan támogassuk szeretteinket a roham alatt?

Amikor valaki pánikrohamon esik át környezetünkben, érdemes az alábbiak szerint cselekedni. Az első és legfontosabb lépés mindig a nyugalom megőrzése. Bármennyire is stresszes a helyzet, ha mi magunk is pánikba esünk, az csak fokozza az érintett szorongását.

  • Kommunikáljunk nyugodtan és érthetően. Fontos, hogy egyszerű és kedves mondatokkal próbáljuk megnyugtatni a másik felet. Például, ha tudni szeretnénk, hogy mi segített az előző rohamoknál, ezt bátran kérdezzük meg tőle.
  • Lélegezzünk együtt! Próbáljuk meg vele együtt lassítani a légzését, akár közösen számoljunk vissza 100-tól, vagy koncentráljunk valamilyen ismétlődő mozdulatra. Ezzel az érintett újra visszakaphatja a kontrollt teste fölött.
  • Vonuljunk félre. Egy csendesebb hely lehetővé teszi a beteg számára, hogy kizárja a zavaró külső ingereket, és a légzése normalizálása felé összpontosítson.

Mi az, amit érdemes elkerülni?

Bizonyos viselkedések és mondatok még több stresszt eredményezhetnek. Például, ha azt mondjuk, hogy “Nincs semmi baj” vagy “Nyugodj meg”, az leértékelheti az illető érzéseit. Ehelyett a megértést és az elfogadást kell kifejezzük.

Kerülni kell az ítélkező vagy hibáztató kijelentéseket is, amelyek miatt az érintett úgy érezheti, hogy őt okolják a történtekért. Ha esetleg a beteg gorombán szól hozzánk, fontos, hogy ezt ne vegyük személyes támadásnak, hiszen a pánikroham alatt mondottak sokszor nem tükrözik az illető valódi érzéseit vagy szándékait.

Segítség hosszú távon

Ha egy családtagunk vagy barátunk gyakori pánikrohamoktól szenved, a szakértő segítség mellett érdemes hosszú távú támogatást biztosítani számára. Ez magában foglalhatja a terápiás eszközök közös felfedezését, a támogatásban való türelmet és a dicséretet az elért sikerekért. Az elfogadó légkör és a folyamatos biztatás hatékonyan hozzájárulhat a pánikbetegség sikeres kezeléséhez.


További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

További LifeStyle

Hirdetés
Hirdetés

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Smart-TV

A Sony új generációs kijelző rendszert fejlesztett

2025. március 17. hétfő
telefontok
Samsung Galaxy Ring z

Kütyük

Samsung Galaxy Ring: a jövő technológiája az ujjadon

2025. február 23. vasárnap
gopro fejpánt kiegészítő

Kütyük

Turbózd fel a GoPro-t!

2025. február 23. vasárnap
hajtható

SmartPhone

Bemutatkozott a világ első háromba hajtható okostelefonja

2025. február 20. csütörtök

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés