Connect with us

Hirdetés

technokrata

Pálcikaemberekkel a terrorizmus ellen

Smart home

Pálcikaemberekkel a terrorizmus ellen

A személyátvizsgálás leghatékonyabb technológiájának dilemmáját oldja meg az Egyesült Államok három repülőterén már tesztelés alatt álló számítástechnikai megoldás.

A 3D testszkennerek túllépnek a hagyományos fémkereső kapuk vagy fémdetektorok korlátain és minden eddiginél nagyobb biztonságot nyújtanak a beléptető-ellenőrző pontokon. Az új technológia bevezetése ugyanakkor morális és személyi jogi problémákat vet fel, hiszen a szerkezet az átvizsgált személy testének sziluettjét képezi le és jeleníti meg a biztonsági személyzet monitorján. A ruha alá kukucskáló technika a jogvédőknél ki is verte a biztosítékot, így a személyátvizsgálás legbiztosabb módszerét egyelőre csak néhány repülőtéren merték bevezetni.

Pálcikaemberek a reptereken
A problémára adott válasz oly egyszerű, hogy akár óvodások is kitalálhatták volna. Még csak rajztehetség sem kell hozzá, ugyanis a testszkennerek monitorján csupán – az eddigi röntgenkép helyett – pálcikaemberek jelennek meg. A figurák persze semmilyen személyes vonást vagy nemi jelleget nem tükröznek, a lehetséges fenyegetések pontos helyét pedig az alkalmazás feltűnően kijelöli rajtuk. A 3D szkenneres átvizsgálás ezzel az apró szoftveres kiegészítővel végre beválthatja a hozzá fűzött reményeket.

„A pálcikaemberkék látványa senkit nem sérthet, és az, hogy a monitorokat az átvizsgált személyek is nézhetik, jelentős visszatartó erővel bír.” – véleményezte a megoldást a Z&Z Kft. biztonságtechnikai szakértője, Solymár Zoltán – „A szoftverek segítségével az üzemeltetés is olcsóbb lesz, hiszen eddig – a személyi jogok védelme miatt – a 3D szkennereket kétfős személyzet kezelte. Egy a helyszínen ügyelt, kollégája pedig a géptől távol, a monitort figyelte, így egyikük sem tudta összekapcsolni a kapott sziluettet a vizsgált személlyel. A pálcikaembereket már bárki láthatja, így elég lesz egy biztonsági ember az átvizsgáláshoz.”

A TSA szoftverét jelenleg három forgalmas repülőtéren tesztelik az Egyesült Államokban. Amennyiben a rendszert a kéthónapos periódust követően a Transportation Security Administration szakemberei megfelelőnek találják, akkor azt az USA összes repülőterén bevezetik.

A Smiths Heimann „eqo” fantázianevű testszkennere ezen felül még az egészségügyi kockázatok tekintetében is megnyugtató megoldást jelent. Az „eqo” nem röntgensugarak segítségével alkot képet, hanem az elektromágneses sugárzás milliméteres tartományában működik, melynek semmilyen egészségkárosító hatása nincs. A háromdimenziós letapogató rendszer gyakorlatilag „beszkenneli” a fókuszba állított személyt, mégpedig oly módon, hogy a pásztázó milliméteres hullámok a ruházaton áthatolnak, majd a bőrfelületen energiájukat vesztik, azaz elhalnak. A rejtett vagy testre erősített tárgyakról visszaverődő elektromágneses sugarakat szenzorok veszik, és a rendszer figyelmezteti a biztonsági személyzetet fenyegetésre. Ezzel az eljárással már nem csak a fém, hanem bármilyen anyagból készült eszköz érzékelhető.



Szólj hozzá!

További Smart home

Hirdetés

Népszerű

Hirdetés

Technokrata a Facebookon

Hirdetés

IoT-Magazin.hu

Hirdetés

Kütyük

Smart home

Így képzelik el a magyarok az álomotthonukat

2024. március 20. szerda

Office

Foglalj helyet, hogy helyet foglalhass!

2024. március 13. szerda

Smart home

Okoskészülék vagy hagyományos háztartási gép?

2024. február 28. szerda
owlet care babafigyelő

Smart home

OWLET CARE a magyarországi piacon!

2024. február 26. hétfő
Hirdetés

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés