technokrata

Vettel győzött Szuzukában

Garázs

Red Bull 1-2, harmadik Alonso. Zseniális Kobajasi.

A Japán Nagydíj pénteki szárazpályás szabadedzései után szombaton a harmadik tréninget és a kvalifikációt is elmosta az eső, vasárnap viszont szép, napos idő volt Szuzukában, így semmi sem akadályozta, hogy előbb – helyi idő szerint – 10 órakor megrendezzék az időmérőt, majd délután kettőtől a versenyt is, a 19 futamból álló vb-sorozat 16. meccsét. Az időmérő papírforma Red Bull-fölényt hozott, a pole a tavalyi győztes Vettelé lett (idén nyolcadik alkalommal).

Hamilton McLarenjében váltót cseréltek, ezért büntetésestül csupán a nyolcadik rajthelyet szerezte meg. A Monzában és Szingapúrban is diadalmaskodó Alonso (Ferrari) megkapta maga elé a remeklő Kubicát (Renault), a világbajnoki címvédő Button (McLaren) kockáztatott, s a többeiktől eltérően kemény keveréken rakta. Massa képtelen volt a másik Ferrarit bevinni a Q3-ba, Heidfeldnek (Sauber) csak azért nem sikerült, mert Schumacher az utolsó utáni pillanatban lejavulta. Bravúrkodott a két Williams.

Virgin: Glock – Di Grassi 13:3
HRT: Senna – Chandhok 6:3; Senna-Yamamoto 5:0; Chandhok-Yamamoto 1:0, Senna-Klien 0-1

Rajt: hatan kapásból kiestek

Di Grassi még a formációs körön eldobta a Virgint. Rajt: Kubica megelőzte Webbert. Button Alonsót, de a spanyol visszavágott. Hamilton feljött hatodiknak. Petrov nekiment Hülkenbergnek, Massa Liuzzinak, mind a négyen kiestek. Safety Car. Aztán, még a biztonsági autós szakasz alatt Kubica sajna félreállt, lepottyant a jobb hátsó kereke, zéró Renault, az öt vb-esélyes az első öt helyen Vettel, Webber, Alonso, Button, Hamilton sorrendben. Páran sietve gumit váltottak, az elejéből pl. Rosberg. A 7. körtől indult újra a verseny. Schumacher elkapta Barrichellót. Vettel félelmetes tempót diktált, s kizárólag Webber tudott vele menni. A show-t az Alguersuarit és a Sutilt is (kemény keveréken) letoló, überlelkes Kobajasi és a másik japán, Yamamoto szállította, aki a legbénább technikával hősiesen védte ikszedik pozícióját Glockkal szemben. A Top 10 állása 20 kör után: Vettel, Webber, Alonso, Button, Hamilton, Schumacher, Barrichello, Heidfeld, Kobajasi, Alguersuari.

Hamiltonnak továbbra sincs szerencséje

A kerékcseréket követően Button haladt az élen, de igazából esélytelenül (és lassan, mert nem működött a kemény slick). Egymásra talált a két Mercedes: Schumi látványosat vívott Rosberggel. Button a 39. körben látogatott ki a boxba, miközben Hamilton új váltója elvesztette a harmadik fokozatot. Ő meg a negyedik helyét. Alonso fellélegezhetett. A hajrában előbb Sutil, aztán Rosberg autója csúszott meg a saját olaján – Sutil elvánszorgott a boxig, Rosberg a falban végezte. Kobajasi, a helyi menő, a nap embere kvázi mindenkit megelőzött ott, a visszafordítóban, ahol másnak eszébe sem jutott akciózni, kalap le.

Holtverseny a második helyen

Vettel hár ismét nyert Szuzukában, simán, Red Bull 1-2, Webber is elégedett lehet, növelte előnyét az összetettben. Alonso dobogón akart zárni, dobogón zárt. Holtversenyben ezüstös Vettellel, de 4 futamgyőzelmével ő a jobb. A Red Bull nagyon elhúzott a konstruktőri bajnokságban. A McLaren vélhetően lemondhat vb-álmairól (egyénileg és gyártóilag is). Schumacher rég autózott ekkorát, bravó. Kobajasi mellett Heidfeld is pontokat szállított a Saubernek, ügyes.

Következik (?) a Koreai Nagydíj két hét múlva, mellyel együtt már csak három futam van hátra a szezonból.