Connect with us

Hirdetés

technokrata

Nem szabad félvállról venni az ujjaink zsibbadását, vagy a csuklónk fájdalmát

e-Egészségügy

Nem szabad félvállról venni az ujjaink zsibbadását, vagy a csuklónk fájdalmát

Vajon hányan támasztjuk alá csuklónkat a billentyűzet vagy az egér használata közben? Egészen addig valószínűleg elég kevesen, amíg olyan egyszerű mozdulatoknál, mint egy kilincs lenyomása vagy épp a tenyerünkön támaszkodás hirtelen jelentkező, elviselhetetlenül fájó, szúró érzést nem okoz a csuklónkban

Ortopédushoz hazánkban a legtöbb esetben ínhüvelygyulladás gyanújával fordulunk. De vajon mit is jelent ez? Végtagjaink mozgatását az inak és izmok segítségével végezzük.

01

Az inakat „védőburok”, azaz ínhüvely veszi körül, amely megvédi a sérülésektől, a belsejében található ízületi nedv pedig a szabad mozgást segíti. Ínhüvellyel körülvett inak főként az ujjakon, a kézfejen, a csuklónál és a bokánál találhatók, ezért is érinti a betegség leginkább ezeket a területeket. Az inak monoton, sokszor ismétlődő terhelése, vagy az állandó feszítés miatt az ínhüvely begyulladhat, a gyulladás pedig akár krónikussá is válhat. Legyen szó fizikai vagy irodai munkáról, számítógép- és egérhasználatról vagy sportolásról, a probléma bárkinél felmerülhet.

„Egyirányú terhelés hatására túltermelődhet az ízületi folyadék, feszülő, szúró érzést okozva, valamint megvastagodhat az ínhüvely fala, ami gátolja a végtag mozgatását. Intő jel lehet, ha az adott végtag hamar elfárad, majd eleinte múló fájdalom jelentkezik. Előfordulhat görcsös feszülés, zsibbadás is, attól függően, pontosan mit érint a gyulladás. A legtöbben hajlamosak vagyunk elodázni a kezelését, amíg nem állandósul a fájdalom, ezzel azonban a teljes gyógyulást hosszabbítjuk, ami alap esetben is akár több hetet vehet igénybe”

– mondta dr. Rosero Viviána Maja traumatológus, kézsebész szakorvos, a Budai Egészségközpont munkatársa.

 

Kezelés – minél előbb!

A gyulladásos megbetegedéseknél fontos, hogy türelmesek legyünk önmagunkkal, és a gyógyulás érdekében pihentessük a végtagot. Csökkentsük a terhelést, az orvos tanácsára használjunk gyulladáscsökkentő krémeket, tapaszokat, és rögzítsük rugalmas pólyával vagy merev rögzítővel az adott testrészt. Ha a megkezdett kezelés hatására sem múlik a fájdalom, akkor pedig mindenképp keressük fel újra az orvosunkat.

 

Előzzük meg a bajt!

Nincs egyértelmű válasz arra, hogy kinél alakulhat ki ínhüvelygyulladás. Vannak, akik érzékenyebbek, és vannak, akik egész életükben monoton mozgást végeznek, mégsem érinti őket a probléma. A legbiztosabb viszont az, ha igyekszünk megelőzni az ínhüvelygyulladás kialakulását:

  • Pihenés = Megelőzés. Figyeljünk oda testünkre! Végtagjaink fáradtsággal jelzik a bajt. Hallgassunk rájuk, és csökkentsük a terhelést, 02pihentessük a fáradt, fájó végtagokat!
  • Ha monoton munkát végzünk, tartsunk rendszeres időközönként szünetet!
  • Munkavégzés során használjunk segédeszközöket – csuklótámaszt, emelőt –, ne terheljük magunkat feleslegesen.
  • Nyújtsunk! Ízületeink, izmaink átmozgatására nem csak edzés előtt van szükségünk. Egy-két nyújtógyakorlattal, rövid tornával pár perc alatt alaposan átmozgathatjuk elgémberedett 03tagjainkat – akár az irodai asztal mellett is.
  • Ha sportolunk, kerüljük az izmokat egyhangúan terhelő mozdulatokat! Ízületeink védelme érdekében válasszunk megfelelő talpú, kényelmes lábbelit, csuklóvédőt, és szükség esetén használjuk rugalmas szorítókötést!

További e-Egészségügy

Hirdetés

Népszerű

Hirdetés

Technokrata a Facebookon

Hirdetés

IoT-Magazin.hu

Hirdetés

Kütyük

Office

Foglalj helyet, hogy helyet foglalhass!

2024. március 13. szerda

Smart home

Okoskészülék vagy hagyományos háztartási gép?

2024. február 28. szerda
owlet care babafigyelő

Smart home

OWLET CARE a magyarországi piacon!

2024. február 26. hétfő
hisense
apple
Hirdetés

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés